מרפאת שיניים
ברזאני 4, תל-אביב
03-6414195
logo

מידע מקצועי

ד"ר ברוך שוייצר וד"ר אייל צוקרמן מטפלים בכל סוגי טיפולי השיניים.

שאלות ותשובות בנושא  טיפולי שיניים במרפאה של ד"ר ברוך שוייצר וד"ר אייל צוקרמן ברמת אביב

מרפאת שיניים  ברמת אביב

סתימה

 

עששת – ד"ר אייל צוקרמן מסביר שהגורמת הראשית  לחורים בשיניים. אפשר לכנותה המחלה של הזמנים המודרנים בחברה המערבית כי, היא מפעילה חיידקים עם פעילות חומצית שניזונים ממיני סוכרים ועמילנים.

החיידקים המפרקים מזון ומפרישים חומצות על השן, מוצאים חריצים ע"פ זגוגית  השן כדי לחדור פנימה אל תוך החומר הבונה את השן ומפרקים אותו בקלות ובעקביות.

כדי לעצור את העששת שהתפתחה בשן, רופא השיניים מסלק את חומר השן העששתי (הרקוב) וממלא את החלק החסר, בסתימה. הסתימה הינה שחזור השן למצבה הראשוני מבחינת תפקוד, צורה ומראה. חשוב לטפל במוקדי העששת ולבצע את הסתימות מוקדם ככל האפשר כדי למנוע התפתחות עששת עמוקה

קיימים שני סוגי של סתימות – חומר מתכתי (אמלגם)

                                          סתימה לבנה (קומפוזיט).

חומר מתכתי היה עד לפני מספר שנים, החומר הנפוץ  בשימוש לשחזורי שיניים. האמלגם הוא תערובת של מתכות (כספית, כסף, בדיל ונחושת). סתימת האמלגם

היא סתימה חזקה, יציבה ועמידה לאורך זמן (יותר מאשר סתימה לבנה).עלותה נמוכה והיא קלה ונוחה לעבודה.

חסרונה: לא אסתטית, מכילה כספית ששחרורה הינו רעיל, מעבירה חום וקור כך שהשן נשארת רגישה לחום וקור לתקופה ארוכה יותר והיא גם דורשת הסרת חומר שן יותר נרחבת מאשר הסתימה הלבנה.

 

ד"ר ברוך שוייצר מציין שסתימה לבנה יותר מקובלות כיום וגם, מסיבות אסתטיות.היא נצמדת לשן ולא נדרשת הורדה נרחבת של חומר שן בריא.  נכון, היא אינה יציבה לאורך זמן כמו הסתימה המתכתית אך, היא אינה מכילה כספית וניתנת לתיקון ללא הורדה של כל הסתימה.

עם זאת, החומרים משתפרים כל הזמן ודורות חדשים של חומרים יתקרבו באורך חייהם לזה של הסתימה המתכתית.

 

השתלות שיניים

האופציה הטובה ביותר כתחליף לאובדן שיניים, התחושה והמראה של שיניים טבעיות.

השתלת שיניים היא הפיתרון בכל מקרה שבו חסרות בפה שיניים עקב גיל מתקדם, תאונה או בכל מקרה של נשירה או עקירת שיניים.

ההסתגלות לשתלים קצרה ואחרי תקופת ההסתגלות לא תוכלו להרגיל בהדל בין השיניים המקוריות שלכם לשתלים בפה.

קיימת גם התפתחות בתחום השיניים התותבות, אך לשתלים יש יתרון מובהק על פני תותבות, אין צורך להוציא אותם מהפה בכל לילה (וכמובן הן לא ניתנות להוצאה) ופשוט ממשיכים לצחצח שיניים כרגיל ושוכחים שמדובר בהשתלות ולא בשיניים טבעיות.

למרות שכל רופא שיניים רשאי לבצע השתלה, חשוב לבחור רופא בעל ניסיון רב בטיפול בבעיות מורכבות בתחום שיקום הפה ובעל ניסיון רב בטיפולי שיניים מגוונים, על מנת שרופא השיניים יבחר עבורכם את הטיפול הנכון ביותר ויבצע אותו בצורה מקצועית.

שתלים מהווים פיתרון גם במקרה שצריך להחליף שיניים בודדות ועד למצב שבו יש להחליף את כל השיניים בפה.

חשוב לציין שטיפול בשתלים לא יהיה מוצלח במצב של נסיגת חניכיים ולכן במקרה כזה יש לטפל קודם בבעיית נסיגת החניכיים.

שתלים עם כתרים מזירקוניה

כתרי זירקוניה הם הכתרים המתאימים לגוף הצורה האופטימלית מאחר והם לא מכילים מתכות.

ניתן לשקם את הפה בצורה מוצלחת באמצעות הרכבת כתרי זירקוניה על גבי שתלים.

כתרי הזירקוניה נראים מאוד טבעיים ולכן מרבים להשתמש בהם כתחליף לשיניים קדמיות, אך כדי ליצור חיוך יפה כדאי להשתמש בהם בכל השיניים הזקוקות לכתרים וכך ליצור מראה אחיד ויפה.

כתרים מזירקוניה חזקים, עמידים לאורך שנים ויפים, מתאימים גם לבעלי רגישות למתכות מאחר והכתרים לא מכילים מתכות כלל ומומלצות מאוד לכולם בתהליך שיקום הפה.

חשוב לציין שקיימים פתרונות זולים יותר לשיקום הפה, אך שימוש בכתרי זירקוניה זו האופצייה הטובה ביותר בדרך לחיוך המושלם.

הרמת סינוס – ד"ר ברוך שוייצר וד"ר אייל צוקרמן

ניתוחי הרמת סינוס מתבצעים במידה ומעוניינים להשתיל שיניים בלסת העליונה אך העצם הקיימת אינה מספיקה על מנת להחזיק את השתל מאחר ואינה עבה מספיק.

רק כחצי שנה לאחר ניתוח הרמת הסינוס ניתן לבצע את ההשתלה מאחר שניתן לבצע את ההשתלה רק לאחר שרקמת העצם נבנית והרקמות שלה מיימות להחלים מניתוח הרמת הסינוס.

ניתוחי השלמת עצם

כחלק מהשתלת שתלים במידה ורקמת העצם דקה מידי (פחות מ 4 מ"מ) ולא מסוגלת לשאת את השתל, יש צורך לבצע ניתוח להשלמת עצם.

מומלץ לבצע את הניתוח מיד לאחר עקירת השן שבמקומה משתילים את השתל (במידה ויש שן פגומה שצריך לעקור) , הניתוח מונע את צניחת גובה העצם עקב העקירה ומכין את האיזור לשתל עתידי שיושתל במקום השן שנעקרה.  

את ההשתלה ניתן לבצע לאחר מס' חודשים, בזמן הזה מקום הניתוח מחלים ורקמת העצם נקלטת.


טיפולי שיניים בהרדמה כללית

אנחנו מבצעים טיפולי שיניים בהרדמה כללית בשיתוף עם כירורג בכיר .

מטרת ההרדמה הכללית לתת פיתרון למטופלים הזקוקים לטיפולים רבים ומורכבים ומעוניינים לרכז טיפולים רבים בפעם אחת ולא להרגיש את הטיפול כלל.

שיטת ההרדמה הכללית גם נותנת מענה למטופלים הסובלים מחרדה קשה מטיפולי שיניים הגורמת להם להזניח את השיניים עקב כך או למטופלים הסובלים מאלרגיה לחומרי ההרדמה המקומית.

טיפול שיניים בהרדמה מלאה מתאים גם לטיפול במטופלים בעלי לקויות ונכויות הגורמים להם לא לשתף פעולה במהלך טיפולי שיניים.

פרוצדורת טיפולי שיניים בהרדמה כללית מאוד שכיחה, פשוטה ובטוחה.

היא מתבצעת  אך ורק בשיתוף עם כירורג וההליך ההרדמה מתבצע ע"י רופא מרדים מומחה הנוכח לאורך כל הטיפול עד התעוררות מלאה של המטופל.

ניתן בזמן ההרדמה הכללית לבצע את כל טיפולי השיניים עבור המטופל, החל מסתימות וניקוי אבנית ועד לניתוחים שונים , עקירות ושתלים.

חומרי ההרדמה מהמתקדמים ביותר, זמן קצר לאחר סיום הטיפול חומרי ההרדמה כבר מתפוגגים בגוף והמטופל משוחרר לאחר התאוששות קצרה לאחר הטיפול.

טיפול בהרדמה כללית מאוד בטוח ומומלץ, בשיטה הזו אנו יכולים לבצע כמות מאוד גדולה של טיפולי שיניים בזמן קצר ובצורה הטובה ביותר מבלי לגרום לכל כאב או חרדה למטופל.

טיפול שיניים בשילוב עם גז צחוק

במידה המטופל סובל מחרדה קלה לטיפולי שיניים ניתן להעזר בטשטוש באמצעות גז צחוק.

השיטה מתאימה גם למטופלים הסובלים מחרדה ממחטים מאחר ובשיטת הטיפול בגז צחוק לא משתמשים במחטים.

מדובר בשיטה בטוחה ויעילה למטופלים החרדים מטיפולי שיניים, מכשיר גז הצחוק דיגיטלי ובעל מערכת בקרה פנימית.

גז הצחוק מתאים לטיפול בכל גיל כולל לטיפול בילדים, גז הצחוק בטוח לחלוטין וההתאוששות אחריו מהירה.

מהו גז הצחוק ?

גז הצחוק נקרא בשמו המקצועי N20  , הוא חסר צבע, בעל ריח מתוק ולא מזיק לחלוטין.

גז הצחוק מעלים את תחושת הכאב ויוצר תחושה נעימה בגוף.

לאחר מספר דקות של שאיפת הגז תרגישו באופוריה, תחושה שקצת מזכירה תחושת שכרות. גז הצחוק גורם בחלק מהמקרים לסחרחורת קלה ופעמים רבות גורם לצחקוק ומכאן שמו.

אני אשמח לתיאור טיפול של מטופל שטופל עם גז צחוק.

רופא השיניים יוכל לווסת את ריכוז הגז צחוק  בהתאם לצורך.

כמות קטנה של גז צחוק תגרום להרגשת עקצוץ בידיים וברגליים, כמות יותר גדולה תגרום לתחושת חום המתפשט בכל הגוף, הגדלה עוד יותר של ריכוז הגז תגרום להרגשת ריחוף וקלילות ושימוש גדול יותר כבר יקשה על המטופל לדבר ואף יגרום לו להרדם.

הריכוז יקבע בהתאם לרמת החרדה של המטופל.

איך מתבצע הטיפול ?

מפעיל גז הצחוק קובע את קצב הזרימה של הגז, הגז יוצא מהמיכל באמצעות צינור המחובר למסכה

המולבשת על האף של המטופל, במהלך הטיפול ניתן לנשום דרך האף בטבעיות וללא קושי.

תוך כ 3 דקות גז הצחוק כבר גורם למטופל לא להיות רגיש לכאב והוא נרגע.

ניתן לשלוט בעצמת הטשטוש לשני הכיוונים בתוך שניות, ניתן במהירות להגביר או להנמיך את עוצמת הטישטוש בהתאם לצורך.

בסיום הטיפול הגז מתנדף מהגוף תוך 5 דקות ומיד אחרי הטיפול המטופל יכול לחזור לשגרה ואף לנהוג ללא צורך במלווה. 

 

 

 

 

 

• שאיפת גז היא שיטה בטוחה ביותר ויש לה תופעות לוואי מינוריות מאוד. הגז לא פוגע בשום צורה בלב, בריאות, בכבד, בכליות או במוח. במהלך טיפולים מסוימים, כמו טיפולים הנעשים ברקמות רכות, השימוש בגז צחוק יכול להחליף את זריקת ההרדמה המקומית (מפני שהוא גורם להעלמות הכאב). צריך לקחת בחשבון שהגז משפיע קצת אחרת על אנשים שונים ואי אפשר לסמוך לחלוטין שהכאב אכן יעלם לחלוטין כתוצאה משימוש בגז ולכן אם את/ה רוצה לוותר על זריקת ההרדמה ולהשתמש בגז, צריך לבדוק עם הרופא המטפל לפני הטיפול מהי תגובתך המדויקת לגז הצחוק ולראות מה קורה… שימוש בטשטוש תוך שאיפת גז צחוק הוכח כמוריד את הסיכוי לחנק בעקבות ההרדמה.

 

מהם החסרונות של טיפול בגז צחוק?

 

• יש אנשים שחשים לא בנוח כשהם שואפים גז צחוק, מהפחד מפני איבוד שליטה או שהדבר גורם להם להרגשת בחילה (מאוד נדיר). אם, מהכירך את עצמך, ידוע לך שהנך רגיש/ה לבחילה, מומלץ לאכול ארוחה קלה כ-4 שעות לפני הטיפול. אם הדבר לא אפשרי (טיפול מוקדם בבוקר וכו') הקפידו לא לבוא על בטן ריקה, אכלו משהוא קטן לפני.

• לפעמים עקב מינון גבוה מידי של N2O (דבר הניתן לתקן בו במקום בהפחתה מיידית של המינון) אנשים מדווחים כי הם הזו ושמעו דברים ממשיים, סחרחורת, או ורטיגו, אנשים אלו תארו את החוויה: "שמעתי הכל, את הרופא והאחות מדברים, המוזיקה ברקע, אבל הצורה משונה, דמיינו לעצמכם כי משהוא אומר "רקפת" ואתם שומעים: ר-ר-ר-ק-ק-ק-פת-פת-פת, זו לא תחושה לא נעימה, פשוט מאוד מוזרה. כשהגז מתחיל להשפיע מרגישים ישנוניים וקשה להשאיר את העניים פתוחות". אל תבלבלו תחושת סחרחרות עם תחושת הריחוף שמזוהה עם שאיפת גז הצחוק. תחושת הריחוף עוברת ככל שמעלים את מינון ה-N2O.

• חלק מהאנשים לא מסוגלים לשאוף אוויר דרת האף, או נכנסים ללחץ גדול אם מניחים להם משהוא (כמו מסיכה) על האף. במקרים כאלה לא ניתן להשתמש בטכניקת שאיפת גז.

 

רוב החסרונות שתוארו לא נוגעים לחולה/לקוח אלא לצוות המטפל – הם צריכים לעבור הכשרה מיוחדת, הציוד מסורבל ותופס הרבה מקום, עלות הציוד והגזים גבוהה ולכן עלות הטיפול גבוהה, אם כי נמוכה אך במעט מהרדמה תוך וורידית (IV) והרבה פחות מהרדמה כללית. הנחייות משרד הבריאות.

 

מתי לא כדאי להשתמש בטכניקה זו?

 

אין הרבה מקרים בהם השימוש בטכניקה לא מומלץ. חוץ ממקרים של מחלת נפחת (emphysema) או בעיות בחזה. השימוש בגז עדיין לא הוכח כבטוח לשימוש בשליש הראשון של הריון ולכן עדיף להימנע במצב זה משמוש בגז צחוק. בגלל שצריך לשאוף את הגז דרך האף, אי אפשר לעשות זאת במקרים של צינון ואף סתום. אין מצב של אלרגיה ל-N2O. הוא בטוח לשימוש גם לחולי אפילפסיה (מחלת הנפילה), חולי כבד, חולי לב, חולי סכרת וחולים במחלות כלי דם. השימוש בגז לחוק יעשה בהצלחה גם בחולים עם בעיות נשימה אך זה תלוי בחומרת וסוג המחלה. התייעץ עם רופא השיניים שלך!

.

 

 

 

If you are looking to get to the top of the school essay writing game this article is going to explain grademiners.com how you can beat the competition. By sharing our own techniques we hope to give you the advantage over your fellow students and enable you to write a better essay. Our secret?

Writing services are in a fantastic demand now. These service providers to help students as well as help them produce different kinds of essays for their syllabus. These service providers aren’t only there essay writer to help students but they also assist students in creating different sorts of essays to get their syllabus. Professional teachers are outsourcing their essay writing jobs to these writers. Even college students can hire an essay writing service supplier for their essay assignments.YOU MAY LIKE

Rumors, Lies and Dog Ramps

how to write essay 3